Deşifre Hizmeti

DEŞİFRE İŞLEMLERİ

Günümüzde medya ortamlarının birçok alanda kullanımı öncelikle iş hayatını kolaylaştırmaktadır. Sosyal hayatımızda da teknolojinin bu nimetinden çokça faydalanmaktayız. Fakat kaydedilmiş bu ses ya da video kayıtları içeriğinin küçük bir kısmı hakkında danışacağımız bilgi için görsel ya da işitsel duyumuzu kullanarak başından sonuna takip etmemiz gerekmektedir. Bu da ciddi bir zaman kaybına yol açmaktadır. Deşifre İşlemleri sayesinde, bu video kayıtları içinde geçen konuşmaların yazılı metin haline getirilmesidir. Böylelikle uzun saatler süren video ya da ses kayıtlarının yazıya dökülmüş halini edinerek, çalışmalarınıza hız kazandırmış olacaksınız. Bu işlem için özel donanımlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde medya ortamındaki tüm veriler uzman personellerin de katkısıyla istediğiniz programda yazılı metne dönüştürülmektedir. İster yazıyı basılı halde, ister bilgisayar ortamında (Word gibi) metin programında alabilirsiniz.

Medya ortamındaki ses kaydını dilerseniz altyazı olarak da videolarınıza ekleyebilirsiniz. Film tercüme hizmeti ile birlikte alacağınız bu hizmet sayesinde filmlere altyazı sağlayabilirsiniz. Ya da konferanslar, toplantılar, seminerler ve çeşitli organizasyonlarda alınan video kayıtlarında kalitesiz ses kayıtları yine deşifre işlemleri ile tercüme edilerek altyazı olarak video içine monte edilebilmektedir. Medya ortamlarına altyazı yerleştirme işleminde yazıların göz yormadan, okunaklı bir şekilde yerleştirilmesi, eğer çeviri yapılacaksa Türkçeye doğru şekilde çeviri yapılması, konuşma hızına uygun altyazı yerleşimi yapılması gerekir. Medya ortamlarında yapılacak çevirinin ses üzerine yeni ses kaydı olarak yapılması da mümkündür. Bu işlem için görüntü ve ses uyumuna dikkat edilmelidir. Deşifre işleminin sağlıklı olarak yapılabilmesi için medya üzerinde çalışacak personelin konuya hâkim olması önemlidir. Dolayısıyla hukuk, sağlık, ekonomi, sanat gibi farklı sektörlerden gelen deşifre işlemi talepleri için işinde uzman personellerin doğru kanallara sevk edilmesi ile başarılı bir sonuç elde edilebilir. Özellikle bilimsel konularda yapılan seminer, konferans ve toplantılarınızda yapılan konuşmaların anlamlı bir bütün halinde yazıya dökülme işlemi için ortaya çıkan medyanın hangi sektörle ilgili olduğu belirlendikten sonra deşifre çalışmasını yine aynı sektörle ilgili bilgi sahibi personelin yapması gerekir.

Deşifre işlemlerinin bir iyi yanı da aradığınız bilgiye kolayca ulaşabiliyor olmanızdır. Örneğin 3 saatlik bir toplantı kaydı içerisinde aradığınız bir bilgiyi tüm videoyu gözden geçirdikten sonra bulabilecekken, bilgisayar ortamında yazılı metne dönüştürülmüş ses kaydının içeriğinde kolayca aradığınız bölüme ulaşabileceksiniz. Firmanızda çalışan onlarca personele, 5-10 kişilik yaptığınız toplantıya ait konuşmaları yazılı metin halinde mail atarak bilgilendirebilirsiniz. Ya da toplantı metni içerisinden ilgili birimin faydalanacağı bölümü seçip, yalnızca o birimi ilgilendiren kısmını görmesini sağlayabilirsiniz. Deşifre işlemleri sayesinde raporlama işlemlerinizde daha hızlı sonuçlanacaktır. Şirket yükünüzün azalması ile performans ve motivasyon artışı elde edersiniz. Elinizdeki medya ortamları sizden teslim alınırken her ihtimal göz önünde bulundurularak yedeklenmektedir. Dolayısıyla bu işlem sırasında hiçbir kayıp yaşamamanız için gayret gösterilmektedir.