İngilizce Tercüme

İngilizce, tüm dünyada kullanılan uluslararası bir dildir. Bu nedenle, hem Türkiye içinde hem de dünyanın tüm ülkeleri ile kurulacak kişisel ya da şirket bazlı iletişimlerde bu dile yönelik yazılı ve sözlü belgeler devreye girmektedir. Özellikle uluslararası ticari ilişkilerin hızlanması ve Türkiye’de yaşayan kişilerin, yerleşim, eğitim, çalışma vb. durumlarının sıklıkla ortaya çıkması İngilizce tercüme ihtiyacını doğurmaktadır. Bir diğer yandan, bu dilde kaynakların dünya çapında oldukça fazla olması, kişilerin bu kaynakların çevirisini yaptırma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Türkiye’de en çok tercüme ihtiyacı İngilizce dilinde olmaktadır. Tercüme, bir dilden başka bir dile kelime anlamlarını çevirmek gibi basit bir iş değildir. Deneyimli bir çevirmen, yazılı ya da sözlü olmak üzere farklı alternatifleri bulunan İngilizce tercüme seçeneklerini, yorum katmadan, Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim olarak ve usulüne uygun olarak çevirmelidir. İngilizce’nin kendine has kelime gruplarına ve kelimelerin farklı anlamlarına hakim olmayan bir çevirmen, istenilen belgeyi yanlış çevirecektir. Bu nedenle tercümanlık hizmeti almak isteyen kişilerin deneyimli firmalarla çalışması gerekmektedir.

İngilizce Tercüme Kime Yaptırılmalıdır

İngilizce tercüme kesinlikle alanında uzman ve eğitimli tercümanlara yaptırılmalıdır. Türkiye’de tercümanlık hizmeti sunan kurumsal firmalar bu hizmeti kaliteli ve doğru bir şekilde vermektedir. Ancak bu mesleğin kalitesini düşüren ve hem müşterileri hem de gerçek tercümanları zor duruma sokan, sahte tercümanlar ya da deneyimsiz kişiler bulunmaktadır. Müşterinin bu hizmeti almadan önce başvurduğu firmayı araştırması doğru olacaktır. Tercüman, sadece bir belgeyi bir dilden başka bir dile çeviren kişi değildir. Çevirmenlik mesleğini icra eden kişinin, çeviri yapacağı belge hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Hem ana diline hem de hizmet vereceği dile hakim olmayan ve çeviri yapacağı belge hakkında bilgi sahibi olmayan kişi, yanlış çeviri yapabilmektedir. Bu nedenle kurumsal firmalar, farklı alanlarda uzmanlaşmış tercümanları ekibine katmaktadır. Örneğin, hukuki bir belgenin Türkçe’den İngilizceye çevrilmesi gerekiyorsa, çevirmenin hukuki bilgisinin de olması şarttır. Ya da tıbbi bir makalenin çevirisi söz konusu ise, çalışma tıp bilgisine sahip bir tercüman ile yapılmalıdır. Mütercim tercüman yazılı çevirileri yapmaktadır. Sözlü çevirilere ihtiyaç duyulan durumlarda ise İngilizce ve Türkçe bilgisinin yanı sıra, hızlı düşünme ve hızlı konuşma yetisi gerekmektedir. İş toplantılarında, fuarlarda müşterilerin karşılıklı diyaloglarını, hızlı bir şekilde çevirebilmek iletişimin akışı için şarttır. Bu hızı ise ancak profesyonel bir kurumdan alınacak hizmet karşılamaktadır.

İngilizce Tercüme Yapacak Kişinin Sorumlulukları Nedir?

İngilizce tercüme hizmeti verecek kişinin, öncelikle bu mesleğe uygun bir eğitimden geçmiş olması gerekmektedir. Zamanla deneyim kazanılan bir meslek olsa da, yeni mezun bir tercüman da kendisini kısa sürede geliştirebilmektedir. Bu mesleği icra eden kişilerin, sürekli dil alanında zihin egzersizleri ve tekrar yapması gerekmektedir. Her ne kadar uzun yıllar bu konuda eğitim alınmış olsa da yabancı dil kullanılmadığında çabuk unutulabilmekte ve bu durumda çeviri sırasında yanılma payı artmaktadır. Yabancı dile hem sözlü hem de yazılı kabiliyeti olan kişiler, eğitim aldıktan sonra bu mesleği icra edebilmektedir. Sözlü alanda kendisini geliştiren bu alanda hizmet almak isteyen müşterilere yönlendirilirken, yazılı alanda daha aktif olan kişiler ise belge, makale, kitap vb. kaynakların çevirilerinde görevlendirilmektedir. Bir tercüman, sadece İngilizce bilgisini taze tutmakla yetinmemelidir. Hukuki, teknik, bilimsel ve kültürel ifadeleri sürekli araştırmalı ve kelimelerin farklı kullanımlarına hakim olmalıdır. Başta yazılı tercüme olmak üzere ardıl ve sözlü çeviri hizmetleri de sunan firmamız alanında uzman tercümanlar ile çalışmaktadır. Siz de profesyonel hizmet almak için İKM Metropol Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri’nin internet sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.