Tercüme Fiyatları İstanbul

Beşiktaş Tercüme Bürosu
Mart 9, 2017

Tercüme Fiyatları İstanbul

Ülkemizin en büyük metropol şehri İstanbul iş sektöründeki her alanda da bu büyüklüğünü ortaya koymaktadır. Tercüme alanında da İstanbul’daki tercüme işlemleri Türkiye’nin en büyük sektör payını oluşturmaktadır. Başta büyük uluslararası şirketlerin bu metropol şehirde bulunması ve bunların yanı sıra bazı özerk ve KİK devlet kurumlarının da bu şehirde bulunması bu iş hacmine ciddi katkı sağlamaktadır.

İstanbul’da tercüme hizmeti sunan bir çok tercüme bürosu bulunmaktadır. Bu büroların da kuruluş ve çalışma alanları bakımından bazı farklılıkları vardır. Kimi çeviri büroları sadece sözlü çeviri hizmeti sunmaya odaklanırken, kimileri sadece yazılı çeviri hizmeti, kimileri de hem sözlü hem yazılı tercüme hizmeti sunmaktadır. Bunlara ek olarak, noter onaylı tercüme ve yeminli tercüme hizmeti sunan tercüme büroları da ayrı bir sınıfı oluşturmakta.

Tüm bu farklı alanlar içinde faaliyet gösteren tercüme şirketlerinin farklı tercüme çeşitleri için sundukları fiyatlar da farklı olmaktadır. Hatta, uzmanlık alanı dışında hizmet sunmak isteyen bir büronun fiyatları da o alanda uzmanlaşmış bir büronun fiyatlarından fazla olabilmektedir. Tercüme fiyatları sadece İstanbul’da değil, Türkiye genelinde büyük farklılıklar gösteren bir durumdur. Bu yazımızda İstanbul özelinde bu fiyatların nasıl oluştuğunu ve hangi alan için fiyatların ortalama ne kadar olduğunu değerlendireceğiz.

Tercüme büroları bünyesinde bulunan yeminli tercümanlar tarafından tercümesi yapılıp, yine aynı yeminli tercüman ve tercüme bürosu tarafından kaşe ve imza ile onaylanarak ilgili kişiye teslim edilen belgelere yeminli tercüme denir. Bir tercümanın yeminli tercüme yapabilmesi için dil bildiğine dair ilgili belgeleri notere sunarak ve noter huzurunda yemin ederek yemin zaptı çıkarması gerekmektedir. İstanbul ilinde yeminli tercüme yapan birçok tercüme bürosu bulunmaktadır. Ancak, her büro her dilde hizmet vermemektedir. Birçok tercüme ofisi İngilizce, Almanca, Arapça gibi dillerde bünyesinde yer alan tercümanlarla yeminli tercüme hizmeti sunabilmektedir. Ancak, tercüme yapabilecek kişi bakımından çok nadir olan diller de bulunmaktadır. Bu durumda bu tercümanlarla çalışan büroların bulunması gerekmektedir.

Yeminli tercüme fiyatları ise yukarıda belirtildiği gibi ülkemizdeki mevcut tercüman varlığına göre ve belgenin içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, İngilizce dili ve ülkemizde yaygın olan bazı diller için bazı belgelerin İstanbul yeminli tercüme fiyatları ortalama şu şekildedir:

Pasaport Tercümesi 30 TL
Diploma Tercümesi 40 TL
Nüfus Kayıt Örneği Tercümesi 40 TL
Evlilik Cüzdanı 40 TL
Kimlik Tercümesi 40 TL
Ehliyet Tercümesi 30 TL
Transkript Tercümesi 50 TL
Öğrenci Belgesi Tercümesi 40 TL
Adli Sicil Kaydı Tercümesi 30 TL
İmza Sirküleri Tercümesi 50 TL
Tapu Tercümesi 50 TL
Vize Belgeleri Tercümesi 40 TL

Tercüme fiyatlarının belirlenmesinde o dili bilen tercümanların sayısına ek olarak, belgedeki yazı yoğunluğu da etkin olmaktadır. Bir pasaport çevirisinide maksimum 60 kelime olurken, bir vekaletname çevirisinde 2000 kelime olabilmektedir. Bu gibi durumlarda safa sayısına göre değil, sayfadaki yazı yoğunluğuna göre fiyatlandırma yapılır. Yine örnek vermek gerekirse, bir diplomada olabilecek yazı yoğunluğu bellidir ve belirli bir standardı vardır. Bu nedenle diploma çevirileri için belgeyi görmeden tercüme yapılacak dile göre 40 – 80 TL arasında bir fiyat verilebilir. Ancak bir kapsamlı bir vekaletin tam dolu bir sayfasında 1000 ila 1500 kelime sığabilmektedir. Bu da 5000 ila 7500 boşluksuz karaktere denk gelmektedir. Bu durumda tercüme büroları sayfaya göre değil de, sayfadaki yazı yoğunluğuna göre fiyatlandırma yaparlar. Bu dolulukta bir sayfanın yine yaygın olan dillerden birine çevirisi ise ortalama 100 TL ila 200 TL arasında değişmektedir.

 
Noter Onaylı Tercüme Fiyatları İstanbul
Yine yeminli tercüme örneğinde olduğu gibi, yeminli tercüman tarafından tercüme edilen ve bu tercüman ile tercüme bürosu tarafından onaylanan belgelerin ilgili noter tarafından da onaylanmasıyla noter onaylı tercüme hizmeti gerçekleşmiş olur. Bazı kurumlar sadece noter onaylı tercüme kabul ettiği için ve yurtdışına gidecek bir belgenin resmiyet kazanması için noter onaylı tercümeye ihtiyaç vardır. Noter tasdikli bir çeviri yapılacaksa bu durumda fiyatlar ciddi oranda artış göstermektedir. Zira, noter tarafından da bir onay ücreti alınmaktadır.

Noter tasdikli tercümelerde tercüme büroları tarafından alınan ücretler yeminli tercüme örneğinde olduğu gibi aynı olmaktadır. Yani, noter onaylı bir diploma tercümesi yaptırmak istediğinizde tercüme bürosuna ödeyeceğiniz ücret 40 TL iken, noter onayı için notere ödeyeceğiniz ücret ise 90 ila 110 TL arasındadır. Noter yeminli bir diploma çevirisinin size maliyeti ise 150 TL civarında olmaktadır.

Noter onaylı yazılı tercümelere ek olarak bir de yabancı ülke vatandaşlarıyla noterde yapılan vekalet, satış, alış gibi işlemlerde de yeminli tercüman gerekmektedir. Bu durumda resmi olarak iletişimin sağlanması için sözlü tercümana ihtiyaç vardır. Bu tarz durumlarda da tercüman ücretleri yine ilgili dile göre 200 TL’den başlamaktadır.
Akademik Tercüme Fiyatları İstanbul
Özellikle üniversitelerde görev yapan akademisyenler, yüksek lisans öğrencileri ve araştırmacılar tarafından ihtiyaç duyulan bir tercüme çeşidi olan akademik tercüme, çok dikkat edilmesi gereken bir tercüme çeşididir. Bu tür tercümeye ihtiyaç duyan kişiler ya yaptıkları bir araştırmaya kaynak olması için yabancı kaynaklardan Türkçe’ye tercüme yaptırmak isterler ya da araştırmalarını daha büyük kitlelere ulaştırmak için Türkçe’den yabancı dillere akademik çeviri yaptırırlar. Her iki durum da yapılan araştırmanın ve çalışmanın içeriğini, karşı tarafa aktarılmasını ciddi şekilde etkileyeceği için bu tarz tercümelere çok özen gösterilmelidir. Bu hususlara dikkat edilmediği zaman yapılan çalışmalarda hata veya yurtdışında yayınlanmak üzere gönderilen araştırmaların iade edilmesi durumları ortaya çıkabilmektedir.

Bu sebeple, her işte olduğu gibi akademik tercümede de fiyattan ziyada kaliteye dikkat etmek gereklidir. Akademik tercüme fiyatları da tercüme yapılacak dile göre ve tercümeyi yapan tercümanın yetkinliğine göre değişmektedir. Genelde birim fiyat olarak boşluksuz 1000 karakter veya 180 kelime üzerinden hesaplanan akademik tercüme fiyatları, İngilizce için 20 TL ila 40 TL, Almanca için 25 TL ila 50 TL, Rusça için 25 TL ila 50 TL arasında değişmektedir.

Sözlü Tercüme Fiyatları İstanbul

Sözlü tercüme denildiğinde akla ilk önce simultane tercüme (eş zamanlı çeviri) ve ardıl tercüme gelmektedir. Simultane tercüme için en az 2 tercüman ve simultane tercüman kabini ile ses sitemi gerektiği için biraz masraflı bir sözlü tercüme çeşididir. Yine yaygın olan İngilizce ve Arapça dilleri için günlük simultane tercüman ücretleri 1.000 TL ile 1.800 TL arasında değişmektedir. Simultane ses sistemi fiyatları ise günlük 1.500 TL ile 2.500 TL arasındadır.

Ardıl tercüman ücretleri ise biraz daha uygun olup, yaygın diller için günlük 800 TL ila 1.300 TL arasında olmaktadır.

Yazılı tercüme çeşitleri için Yeminli Tercüme Bürosu İstanbul tarafından 2018 yılında uygulanan asgari tercüme fiyatları boşluksuz 1000 karakter için şu şekildedir:

Tercüme Dilleri Tercüme Birim Fiyatları
İngilizce Tercüme Çeviri Fiyatları 16 TL
Almanca Tercüme Çeviri Fiyatları 18 TL
Fransızca Tercüme Çeviri Fiyatları 18 TL
Arapça Tercüme Çeviri Fiyatları 25 TL
Rusça Tercüme Çeviri Fiyatları 18 TL
Arnavutça Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Amharca Tercüme Çeviri Fiyatları 60 TL
Azerice Tercüme Çeviri Fiyatları 25 TL
Belarusça Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Baskça Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Boşnakça Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Bulgarca Tercüme Çeviri Fiyatları 25 TL
Çekçe Tercüme Çeviri Fiyatları 35 TL
Çince Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Danca Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Estonca Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Farsça Tercüme Çeviri Fiyatları 25 TL
Flemenkçe Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Fince Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Gürcüce Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Hintçe Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Hırvatça Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Hollandaca Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
İbranice Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
İspanyolca Tercüme Çeviri Fiyatları 25 TL
İtalyanca Tercüme Çeviri Fiyatları 25 TL
İsveççe Tercüme Çeviri Fiyatları 35 TL
İzlandaca Tercüme Çeviri Fiyatları 35 TL
İrlandaca Tercüme Çeviri Fiyatları 35 TL
Japonca Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Kırgızca Tercüme Çeviri Fiyatları 25 TL
Korece Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Lehçe Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Lüksemburgca Tercüme Çeviri Fiyatları 45 TL
Litvanyaca Tercüme Çeviri Fiyatları 45 TL
Macarca Tercüme Çeviri Fiyatları 45 TL
Maltaca Tercüme Çeviri Fiyatları 45 TL
Makedonca Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Moldovaca Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Norvecce Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Nepalce Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Osmanlıca Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Özbekçe Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Portekizce Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Romence Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Sırpça Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Slovence Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Slovakça Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL
Süryanice Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Tacikce Tercüme Çeviri Fiyatları 45 TL
Türkmence Tercüme Çeviri Fiyatları 35 TL
Ukraynaca Tercüme Çeviri Fiyatları 20 TL
Vietnamca Tercüme Çeviri Fiyatları 40 TL
Yunanca Tercüme Çeviri Fiyatları 30 TL

Dosyalarınızın tercüme fiyatını öğrenmek ve hemen fiyat teklifi almak için hızlı WhatsApp hattımızdan 0553 953 06 55 ve e-posta adresimizden info@metropoltercume.net bize ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.