Noter Onaylı Tercüme

NOTER ONAYLI TERCÜME HİZMETLERİ

Yabancı bir dilde yazılı olan bir metni ihtiyaç olan farklı bir dile çeviri işlemlerine tercüme adı verilmektedir. Dünya üzerinde pek çok farklı dil vardır. İletişim ve teknoloji çağını yaşadığımız günümüzde global bir düzen vardır. Çok fazla tercüme işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan biride noter onaylı tercüme işlemidir. Bazı durumlarda yapılacak tercümenin yeminli ve noter onaylı olması istenmektedir. Bu zorunlu bir istektir. Kanunen olması gereken bir durumdur. Bu tip ihtiyaçlarda alınacak tercüme işlemi hizmetinin yeminli ve noter onaylı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Resmi kurum ve kuruluşlara sunulması gereken bazı metinler bulunmaktadır. Belge, evrak, uluslararası sözleşme, mahkeme evrakları ve benzer belgelerin alanında yemin zaptı olan tercümanlar tarafından yapılması şarttır. Yapılan tercüme işlemi daha sonra yetkili bir notere onaylatılması gerekmektedir.

Ülkemizde çok sayıda tercüme bürosu mevcuttur. Bu bürolar yeminli ve noter onaylı tercüme hizmetlerini vermektedirler. Pek çok resmi kurum ve kuruluş noter onaylı tercüme istemektedir. Bu bürolardan beklentiler bellidir. Belgelerin gizliliği ve güvenliği çok önemlidir. Çeviri ve noter onay işlemlerinin ayrı ayrı yapılması ve belirlenen sürede teslim edilmesi beklenir. Tercüme ve noter onay fiyatları ayrıdır. Ödeme işlemleri bu iki tutar üzerinden yapılmalıdır. Bu işlemde hem tercümanın, hem de noterin yemin zaptı olması zorunludur. Tercüme bürolarının temel amacı istenilen belgeleri, yazıları veya benzer evrakları tam olarak tercüme etmek, bu hizmetleri en kısa sürede tamamlayıp teslim etmek ve bu hizmeti en uygun fiyatla sunmak temel amaçtır. Giderek profesyonelleşen ve uzmanlaşan bu büroların sayıları artmaya devam etmektedir. Özellikle büyük şehirlerde çok fazladır. Çeşitli kategorilerde uzman personellerle bu hizmetler verilmektedir. Hukuki, akademik, teknik, ticari ve finansal kategoriler en çok ihtiyaç duyulan alanlardır. Bunun dışında tıbbi, medikal ve web sitesi tercümesi gibi ihtiyaçlarda çok fazladır. Bireysel ihtiyaçlarınız içinde bu bürolar hizmet vermektedir. Her türlü mail, mektup, kişisel belge ve benzer evrakların tercümesini yine bu bürolar üzerinden yapabilirsiniz.

Bir kurum veya kuruluşta önemli bir göreviniz olabilir. Sorumluluklarınız çok fazla olacaktır. Bu noktada en temel göreviniz işlerinizi hatasız yapmak olacaktır. Gerekli durumlarda ihtiyacınız olan çeviri işlemini noter onaylı tercüme bürolarına yaptırmanız çok önemlidir. Kurumunuzu ilgilendiren ve bağlayan her türlü belgeyi bu bürolara tercüme ettirmeniz sizin ve şirketinizin faydasına olacaktır. Bireysel hiçbir risk almamanız gerekir. Bir dili biliyor olabilirsiniz. Belli bir alanda deneyim sahibi de olabilirsiniz. Ancak, özellikle yazılı tercüme işlemleri görüldüğü kadar basit değildir. Genel hatlarıyla bu işi yapabilirsiniz. Ancak, en basit bir anlam kaybı ciddi olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle bireysel uygulamaları asla tavsiye etmiyoruz. Her zaman işin uzmanı ve yetkilisi tarafından yapılmasını savunuyor ve işlemlerinizi bu şekilde yapmanızı tavsiye ediyoruz.